6 lis 2012

Widełki...technika widełkowa - hairpin laceszal w technice widełkowej

Obiecałam, że napiszę kilka słów o technice widełkowej. Aby rozpocząć z nią zabawę, dobrze jest mieć opanowane szydełkowanie. W zasadzie praca na widełkach to szydełkowanie, tylko że oprócz oczek szydełkowych powstają długie pętelki.

Tak wyglądają widełki. To nic innego jak dwa druty połączone plastikowymi nakładkami, w których są otwory. Dzięki tym otworom można regulować szerokość pasa. Można też samemu zrobić widełki wyginając w kształcie litery "U" drut. Nie będziemy mieć jednak, przy takim rozwiązaniu, możliwości regulacji szerokości pasa. 

hairpin lace

Pasy, które tworzymy na widełkach, następnie łączy się ze sobą. I tu jest bardzo dużo możliwości. Można je łączyć ze sobą bezpośrednio, splatając poszczególne pętelki lub pośrednio, używając np. szydełka. W przypadku łączenia szydełkiem ograniczają nas tylko umiejętności i fantazja.

Podstawy tej techniki można znaleźć w książce Teresy Pięcek "Roboty na widełkach". To prawdziwe kompendium wiedzy o tej technice. Jest tu również kilka projektów wykonanych tą techniką. Wzory można też znaleźć w wielu starych publikacjach dotyczących szydełkowania. Nie są to jednak oszałamiające projekty. Żeby docenić możliwości tej techniki polecam przejrzeć sieć. Po angielsku widełki to hairpin lace.

wszysko o widełkach

Wykorzystując widełki wydziergałam sobie taki oto szal. Jest duży i ciepły, włóczka to wełna z alpaki. Widełkowe pasy połączyłam ażurowym wzorem szydełkowym. O ile pasy na widełkach robi się szybko, to ten ażur zajął mi bardzo dużo czasu. Niby prosty, ale trzeba było dokładnie liczyć, by jego powtarzający motyw mieścił się w całości na długości pasów widełkowych. Okazało się, zresztą nie pierwszy raz, że szydełko ma bardzo dużo wspólnego z matematyką ;-).

szal w technice widełkowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za czas poświęcony moim wpisom. Miło mi będzie gdy zostawisz swój komentarz.